Kategorie

Články jsou roztříděny do kategorií...

Strukturovaná kabeláž

Strukturovaná kabeláž vždy tvoří základní prvek infrastruktury vnitřních počítačových sítí – LAN, nezbytný pro všechny moderní stavby.

Kabelážní systém vytvořený v souladu s evropským standardem EN 50173, tedy normou ISO/IEC 11801 umožňuje přenos digitálního a analogového signálu. Je tedy nejčastěji používán pro připojení počítačů k síti LAN, telefonů a základnových stanic DECT k pobočkové ústředně a přenosu signálů protokolu IP pro řadu dalších technologií, jako např. bezdrátové přístupové body (Wi-Fi), IP kamer či zabezpečovací systémy apod.

Řada systémů strukturované kabeláže je dnes rozšířena také o možnost aktivního dohledu a správy pasivní vrstvy sítě LAN (např. RiT PatchView ), která zvyšuje jejich hodnotu zjednodušením údržby, zrychlením správy a řízení incodentů.

Výhody:

 •          Široké spektrum podporovaných aplikací
 •          Garantovaná kvalita propustnosti
 •          Vysoká přenosová rychlost (až 10 Gb/s)
 •          Dlouhodobá systémová záruka (až 50 let)
 •          Vysoká spolehlivost a stabilita
 •          Přidaná hodnota objektu

Nabízíme:

 •          Projekci strukturovaných kabelážních systémů
 •          Montáž metalických (stíněných i nestíněných) sítí
 •          Montáž optických sítí
 •          Měření strukturované kabeláže
 •          Upgrade stávajících sítí LAN

Dodávané technologie:

Dodáváme komplexní řešení značek Zyxel, Cisco, Mikrotik. Z řad kabelů máme nejraději Solarix.


Kategorie podle výkonnosti:

Kategorie 3 (Cat. 3) - je nejnižší kategorií. Dnes se již nepoužívá. Rychlost byla 10 Mb/s (protokol 10Base-T).

Kategorie 4 (Cat. 4) - tato kategorie se již téměř nepoužívá. Byla spojována především se společností IBM a jejími prvky pro sítě Token Ring. Kategorie 4 byla silně zastoupená především v USA, v evropských standardech nebyla nikdy zmíněna.

Kategorie 5 (Cat. 5) - tato kategorie byla schválena v roce 1995. Nyní je již nahrazena kategorií 5E. Stejně jako v případě kategorie 3 a 4, se jedná již o nepoužívanou kategorii. Maximální přenosová rychlost byla 100 Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T).

Kategorie 5E (Cat. 5E) – vychází z kategorie 5 a má i stejnou šířku pásma 100 MHz. Z důvodu cenové dostupnosti je v této chvíli kategorie 5E stále nejrozšířenější kategori. Komponenty kategorie 5E umí přenést i Gigabit Ethernet v podání protokolu 1000BaseT. Nicméně přenosová rychlost 1 Gb/s je limitní rychlostí pro všechny komponenty kategorie 5E.

Kategorie 6 (Cat. 6) - tato kategorie byla schválena v roce 2002. Pracuje s dvojnásobnou šířkou pásma než kategorie 5E - 250 MHz. Vyšší kvalita komponent s větší šířkou pásma zajišťuje perfektní spolehlivost přenosu Gigabit Ethernetu (1 Gb/s) u kabelážních systémů kategorie 6 ve srovnání s kategorií 5E a zároveň i podporu dalších protokolů (např. kromě již zmíněného 1000Base-T i 1000Base-TX nebo částečně i nového protokolu 10GBase-T).

Kategorie 6A (Cat. 6A) – toto je nejnovější kategorie, která vznikla v dubnu 2008. V této chvíli je plně specifikována pouze v americké normě ANSI/TIA/EIA 568B.2-10. S kategorií 6A se počítá především pro plnohodnotný přenos protokolu 10GBase-T na všechny vzdálenosti (rychlost 10 Gb/s), které jsou v metalické kabeláži běžné. Oproti kategorii 6 pracují komponenty kategorie 6A s dvojnásobnou šířkou pásma – tj. 500 MHz, která poskytuje komponentům této nové kategorie již zmíněnou vyšší datovou propustnost. Kompletní schválení těchto nových prvků i v ostatních standardech (tj. ISO/IEC a CENELEC) se očekává ve druhé polovině roku 2009. I když se zpočátku počítalo s nasazením kategorie 6A především v páteřních spojích nebo datových centrech, mnozí výrobci (např. Solarix, Signamax či RiT) nabízí svá 10G řešení i pro kabeláže běžných LAN sítí – tj. až k uživateli na stůl.

Kategorie 7 (Cat. 7) - tato kategorie byla poprvé zmíněna již v roce 1997, nicméně schválení se dočkala až v roce 2002, a to navíc pouze pro kabel a nikoli pro spojovací hardware (tj. zásuvky, patch panely atd.). Pracovní frekvence kategorie 7 je nyní 600 MHz.

Kategorie 7A (Cat. 7A) - současná kategorie 7 z důvodu malého odstupu šířky pásma od komponentů kategorie 6A (500 MHz vs. 600 MHz) bude postupně nahrazena touto novou kategorií s dvojnásobnou šířkou pásma - tj. 1000 MHz.

autor: GOPE, datum: 12.08.2015 13:26, kategorie: Novinky
záložky: